Pedodonti (Çocuk Dişleri) 

Çocuk Diş Hekimliği kalıcı dişler tamamlanana kadar çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.Çocuğun düzgün beslenebilmesi için gereklidir. Aynı zamanda yerlerine gelecek daimi dişler için yer tutucu olarak görev yaparlar. Süt dişlerinin erken kayıpları durumunda çene gelişimi yavaşlamakta daimi dişler için sürecek yerler kapanmakta ileride ortodontik tedavi gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda öncelikle dişleri ve ağız sağlığını korumak esas amaçtır. Sonra sorunlu dişleri gerekli yöntemlerle tedavi etmek gelir.Dişin durumuna ve düşme yaşına göre dolgu amputasyon kanal tedavisi gibi yöntemlerden uygun olan tedavi seçilir.

Çocuk 1 yaşını geçtiği zaman ilk diş muayenesi için hekime başvurulmalı diş bakımı ile ilgili bilgi alınmalıdır. Bu kontroller 6 ayda bir tekrarlanmalı çocuğun diş hekimine alışması sağlanmalıdır.


Çocukların dişleri niye çürüyor?
Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.


Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu
diş fırçalama alışkanlığını belirler.

Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.


Dişleri çürümekten koruyabilir miyiz?
Diş çürükleri genelde dişlerin çiğneyici yüzlerindeki oluklardan başlar. Fissur örtücü denilen bir yöntemle bu yüzeyleri örterek çürümeleri engelleyebiliriz.


<<Geri Dön

 

 

İLETİŞİM FORMU

 Lütfen soru ve randevu talepleriniz için aşağıdaki formu doldurunuz. 

 

Adınız & Soyadınız
Telefonunuz
E-Mailiniz
Mesajınız  
 

 

 ................................................

 

 AKADEMİ Ağız ve Diş Sağlığı

 

  İSMAİL YANMIŞ

  Diş Hekimi

 

  2432.Cadde Osmanağa Konakları
  2494 Sok. No:21

  ÜMİTKÖY -   ANKARA

  

Tel:  (0312) 236 12 85
(0312) 236 08 09
E-Mail:  bilgi@akademidis.com

  

      

 

 

 

  ...............................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Copyright © 2007