top of page

Dijital Diş Hekimliği
CEREC  CAD/CAM Sistemi.(TEK SEANS DİŞ HEKİMLİĞİ)

Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim anlamına gelen CAD/CAM sistemi,(    Computer Aided Design ve Computer Aided Manufacturing) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Diş hekimliğinde, bilgisayar teknolojisinin kullanımı ile  modern diş hekimliğinin biraraya gelerek dijital diş hekimliğini getirmiştir. Dijital diş hekimliği, modern teknolojisi ile geleceğin anahtarı olma yolunda hızla ilerlemektedir.

CEREC, İngilizce  Ceramic Reconstruction  kelimelerinin kısalmasıdır.Günümüz dişhekimliğinde Cerec sistemi Sirona firması ile özdeşleşmiş tanım olmuştur.Tek Seans Dişhekimliği olarak anılmaya başlanılan bu sistemin birçok avantajları vardır. CEREC, tek bir randevuda hastaya özel tüm seramik restorasyonlarının gerçekleştirilmesi için özgün bir CAD/CAM sistemidir. CEREC ile birlikte, hem hekim hem de hastalar , istenilen sonuçlara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmaktadır. Hasta, klinikte tek seansta yaptıracağı bir resterasyon için(kron ,dolgu,köprü,laminate gibi)  restorasyonun büyüklüğüne göre veya cinsine göre ;yarım saat veya bir iki saat içerisinde sahip olabilir. Tek seansta bir veya birden çok restorasyon yapılabilmektedir.


Çalışma Şekli
Sistem, üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kameradan elde edilen görüntülerin, amaca uygun bilgisayar programları vasıtası ile işlenerek, bilgisayar yazılımı ile çalışan çok hassas bir mikro freze makinesine gönderilmesi; bu yöntemle, zirkonyum ve porselen bloklardan inley, onley, kuron (kaplama diş), köprüler ve sabit protezler üretilebilmektedir.


 

Ekran Resmi 2019-11-04 23.35.11.png
Ekran Resmi 2019-11-04 23.35.26.png

Sistem,ağız içersinden  görüntü alan bir kamera ve bu görüntülerin aktarıldığı  bilgisayar ünitesi vardır.Ve bu bilgisyar üzerinde tasarlanan restorasyonların  gönderildiği  freze makinesi olmak üzere iki parçadan oluşuyor.Ağız içerisinden alınan diğital görüntü (diğital ölçü) üzerinde ,bilgisayar ortamındaki özel proğramda tasarlanıp freze makinesine gönderilir.Freze makinesinde hazırlanan restorasyon ağızda denenip son kontroller yapılır ve sonrasında glase veya parlatma işlemi için fırınlanarak restorasyon hazır hale gelir.Ve hazırlanan restorasyon ağıza takılır. 3 Boyutlu yazılım son derece hassas ve kesin sonuçlar veriyor. Ekranda ne görüyorsanız işlem sonucunda elinize o geçiyor.

CAD/CAM sistemi ,hastalar ve hekim için birçok kolaylıklar içermektedir.

1-TedaviSüresi Kısalmıştır: One-Visit-Dentistry

2-Geleneksel Ölçü Alma Yöntemi yoktur.
Cerec CAD CAM sistemi, geleneksel ölçü yöntemi esnasında  oluşan  mide bulantısı ve/veya öğürme refleksi olan hastalar için avantaj sağlamıştır. Ayrıca, dijital ölçü alımı, geleneksel ölçü alımı ve uyumlama sırasındaki enfeksiyon riskini de en aza  indirmektedir.

3-Estetik ve Biyolojik Uyumluluğu Yüksek Materyallerin Kullanım İmkanı artmıştır.
CAD CAM sistemi, zirkonya gibi,veya lityum disilikat veya lityum silikat gibi estetik özellikleri çok iyi olan ürünlerin hem güvenilir hem de hızlı bir şekilde kullanımına olanak sağlamaktadır


4-CAD/ CAM sisteminde hata oranı çok azdır.
Dijital diş hekimliğindeki gelişmeler, diş hekimine ve diş teknisyenine bağlı başarısızlık nedenlerini azaltmıştır. Yine de; hekimin  mesleki bilgi ,beceri ve tecrübesi( her uygulamada olduğu gibi ) bu  işlemlerde de önem arz eder.

5-CAD CAM, İmplant Tedavilerinin Başarısını ve Estetiğini Artırmıştır.
Sirona’nın patentli biojenerik diş formu tasarım özelliği, önceki versiyonlardaki gibi endüstriyel takım diş üreticilerinin yarattığı ideal diş formlarını temel alarak onların benzerlerini üretmiyor. Zurich Üniversitesinde binlerce doğal dişin morfolojik özelliklerinin bir veri bankasında toplanarak elde edilen verilerle hastanın o anki dişlerinin yapısı birleştirilerek doğal görünümlü restorasyonlar üretiliyor. Bu doğal restorasyon kalitesine otomatik olarak ulaşmanın yanında yeni versiyonda restorasyon marjinlerinin ve yan dişlerle kontak noktalarının seçilmesi ve en önemlisi okluzal yüzey morfolojisi ve kapanıştaki diş uyumu otomatik olarak yapılıyor. Böylece kullanıcı doktorun veya yardımcısının bilgisayarda geçireceği zaman birkaç dakikanın içinde kalıyor.

CEREC sistemi üzerinde yapılan yüzü aşkın araştırma ve halen hasta ağzında 16  yıldır varlığını sürdüren 16 milyon restorasyon ile güvenilirliği kanıtlanmış en son teknolojik bir üründür.

CEREC CAD CAM CİHAZI İLE DİŞ TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR ?

Cerec Cad- Cam Sistemin çalışma prensibi : Ağız içinden kamera ile hazırlanmış kavitenin veya prepare edilmiş dişin optik, dijital ölçüsü alınır. Amaca uygun bilgisayar programı ile tasarımı yapılır, blok kazınır ve gerekirse sinterlenir. İşlemin ayrıntılı aşamaları ise şöyledir.

1. Aşamada: optik kamera ile ölçü alınmaktadır. Alınan ölçü, direkt kameranın bağlı olduğu bilgisayara transfer edilmektedir.

2. Aşama: Bilgisayar görüntüleri üç boyutlu hale getirdikten sonra, diş hekimi tarafından, marjinler ve konturlar belirlenir, dişe uygun tasarım yapılır. Sistem biogeneric özelliği ile hastanın mevcut dişlerine benzer yapıda restorasyon önerebilmektedir. Diş hekimi, bu öneri çerçevesinde işlem yapabileceği gibi, istediği değişiklikleri de yapabilmektedir. Karşıt dişle olan kontakt noktalarını kontrol etme, sanal olarak aşındırma, ekleme, kontür değişikliği yapabilir, karşı dişlerle olan kontakt noktaları sıklığını artırıp azaltabilir.

3. Aşama: Tasarım bittikten sonra, uygun renk ve boyuttu blok seçilir. Blok mikro torna cihazı ile freze edilerek, diş formu elde edilir.
CEREC sistemi ile kullanılan bloklar, feldspatik ve lösitle güçlendirilmiş cam seramikler olduğu gibi lityum disilikat gibi yüksek dirence sahip porselen seramikler, nano seramiklerde olabilir. Ayrıca, CEREC sistemi zirkonyum altyapı ile birlikte üzerine kullanılacak porseleni de birlikte freze ederek, daha sonra bu iki parçanın birbiri ile birleşmesine olanak sağlamaktadır.

4. Aşama, protez diş ya da inley veya onley dolgu formu verilen, porselen, zirkonyum ve materyalin, cilalanması, renklendirilmesi ve glazelenmesi aşamasıdır. Bu işlem için ileri teknoloji ürünü fırınlar kullanılır. Klinikle kullanılan CAD CAM sistemi ile dijital ölçünün alınmasını takiben, tasarım ve üretim hastanın yanında gerçekleştirilmekte ve işlem tek seansta bitirilebilmektedir.

DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ VE GÜLÜŞ TASARIMI

Dijital diş hekimliğinin bir avantajı da estetik gülüş tasarımı yapılabilmesidir. Cerec sistemi, mikro kamera yardımı ile üç boyutlu hale dönüştürülen dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak istediği değişiklikleri de yapabilmesine, karşıt dişle olan kontakt noktalarını kontrol etmesine, sanal olarak aşındırma, ekleme, kontür değişikliği yapabilmesine, karşı dişlerle olan kontakt noktaları sıklığını artırıp azaltabilmesine olanak vermektedir.

Ayrıca, bu yöntemle elde edilen dişlerin olası bitmiş haline yönelik görüntüler bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile uyumlanmakta, diş hekimi ve birey, yeni yapılacak restorasyonu bitmeden görebilme imkanına sahip olmaktadır. Sahip olunacak Estetik gülüş tasarımını işlemler öncesinde bilgi edinilmiş olacaktır.


 

bottom of page