top of page

Endodonti ( Kanal Tedavisi )

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişin içindeki sinirlerin alınması,diş köklerinin içindeki kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir.Daha sonra dişin üst kısmına madde kaybına göre hekimin uygun gördüğü dolgu,porselen kron inlay gibi restorasyonlar yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır. Neden kanal tedavisi yapılır?

Neden Kanal Tedavisi Yapılır ?

  • Dişe veya çeneye gelen darbe,

  • Derin çürük nedeniyle oluşan ağrılar,

  • İleri diş eti hastalıkları,

  • Yüksek yapılmış, kapanış tam ayarlanmamış dolgu ve protetik yapılar,

  • Yanlış uygulanmış ortodontik tedaviler

  • Ağızda kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede ölü ama en azından kendi dişiniz olarak çiğneme fonksiyonuna  devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin  aktif halde kalmasıyla beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önlemiş olur.

endodonti-ankara-cayyolu-kanal-tedavi.pn

Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü ne kadardır? 

Kanal tedavisi dişin çekilmesini önlemek için yapılan ve dişe son şansını veren bir tedavidir. Uygun şartlarda yapılan bir kanal tedavisi sonucunda diş ömür boyu ağızda fonksiyon görebilir. Ancak kanal tedavisi yapılan dişler doğal dişlerden daha kırılgan olabilir.

Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 - %95'in üzerindedir.Her tıbbi müdahalede olduğu gibi bu tedavi yönteminde  de %100 başarı garanti edilememektedir. Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kök tıkanması vb.) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yönetmeler ile diş kurtarılmaya çalışılır.

endodonti-ankara-cayyolu.png
endodonti-cihazi.png

Kanal tedavisi nasıl yapılır ve ne kadar sürer?Hastaya anestezi yapılarak dişin çürüğü temizlenir ve dişin içine bir kavite açılır.Pulpa odasına ulaşılır ve dişin bu kısmından kanallara özel aletlerle girilerek bakterilerden temizlenmesi için çeşitli işlemler uygulanır ve dezenfekte edilir.
Bazı durumlarda kanal tedavisi tek seansta yapılabilirken, abseli, iltihaplı dişlerde bu durum pansumanlar yapılarak geçirilmeye çalışıldığından tedavi uzamaktadır. Bu işlem bir kaç seans sürebilir. Diş iyileşikten sonra kanal dolgusu bitirilmektedir. Günümüzde kullanılan elektronik cihaz ve malzemeler sayesinde tedavi süresi ve başarısı daha iyidir.

Kanal tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler


Kanal tedavisi seansları arasında dişinizi sert besinler çiğnemek için kullanmayınız. Dişinizde geçici dolgu olduğu için dişiniz kırılabilir. Seans aralarında ağrı şikâyetiniz olabilir, pansuman için hekiminize başvurunuz. Seans aralarında yüzünüzde şişme olabilir. Kaygılanacak bir şey yoktur, bu mikroorganizmaların meydana getirdiği bir reaksiyondur ve pansumanlarla düzeltilir. Hekiminize haber verin.

Kanal tedavisinden sonra ne olur?


Kanal tedaviniz bittikten sonra Doğal dokulardaki enflamasyon birkaç gün süreceğinden dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikâyetiniz olabilir. Bu dönemde o bölgeye yüklenmemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra şikâyetiniz geçecektir gerekirse hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Bu durum geçmez ve artmaya devam ederse bu konuda hekiminize danışın. Kanal tedavisi gören dişler canlılığını yitirdiği için esnekliği azalır. Bu nedenle sonrasında kırılma riski çok yüksektir. Bu dişinizi uzun süre kullanmanızı sağlayacak en uygun restorasyon için lütfen hekiminizin önerilerini dikkate alınız.(bakınız ,porselen kronlar,endo- kron)

 

bottom of page