top of page

Konservatif Diş Tedavisi

Düzenli olarak fırçalanmayan dişlerde yemek kalıntıları nedeniyle oluşan bakteriler zamanla dişlerin çürümesine neden olarak sert diş dokularında erimeye neden olur. Dişlerin sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyetinin artması ve diğer nedenlere bağlı olarak ağrı oluşması diş çürümelerinin belirtilerindendir.

Genellikle diş muayenesi sırasında fark edilen diş çürükleri zamanında müdahale edilmezse çürük diş köküne kadar yayılır ve dişin çekilmesi söz konusu olabilir. Çürümeye başlayan dişe bir an önce müdahale edilerek diş kayıplarının yanı sıra dayanılmaz ağrıların meydana gelmesi de önlenir.

Çürümüş dişler için çürük alanlar temizlenir ve bu bölüm özel dolgu malzemeleri ile doldurulur. Böylece dişin çürük bölümü temizlenerek sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirmesi sağlanır. Çürük bölgenin tedavisinde geç kalınmış ve çürük diş köküne kadar ilerlemişse öncelikle kanal tedavisi yöntemi ile çürük alan ve ağrıya neden olan sinirler temizlenerek dolgu işlemi gerçekleştirilir.

Amalgam nedir?
Amalgam dolgular gümüş dolgular olarak ta tanımlanır. Amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilir. Karışımın %45-50'sini oluşturan civa, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi yaratmış olur. 150 yıldan beri geliştirilerek kullanılmakta olan amalgam dolgular, çok sayıda dişin korunarak ağızda kalmasına hizmet etmiştir.

Amalgamdaki civa zararlı mıdır?
Amalgam dolgudaki civa zehirli değildir. Civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer. Çiğneme ve öğütme sonucunda ağızda açığa çıkan civa miktarı su, hava ve yiyeceklerde alınan miktardan çok daha küçüktür. Bütün bilimsel araştırmalarla civanın zararsız olduğu sonucuna varılmıştır. Amalgamlar söküldüğünde civanın oluşturduğu düşünülen bazı hastalıkların iyileştiği iddia edildiği halde bilimsel olarak ispatlanamamıştır.

Diş hekimleri amalgamı niçin tercih ederler?
Amalgam hala en zararsız, en uzun ömürlü ve en ucuz dolgu maddesidir. Yılda, bir milyardan fazla amalgam dolgu yapıldığı hesaplanmıştır. Diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulanabilirler. Porselen, altın ve beyaz dolgular gibi dolgu malzemeleri hem daha pahalıdırlar hem de daha çok zaman ve dikkat isterler. Ayrıca altının dışındakiler amalgam kadar uzun ömürlü değildir. Amalgam ancak civaya allerjisi kesin olarak tespit edilenlerde kullanılmamalıdır ki, bu da yüzde birden çok daha düşük bir olasılıktır. Gerekmediğinde amalgam dolgular sökülmemelidir. Çünkü hem gereksiz masraf getirmekte hem de dişe zarar verme olasılığını arttırmaktadır.

Kompozit Dolgu

Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez diş rengindeki dolgulardır. Bir dönem sadece ön dişlerde kullanılan kompozit dolgu çeşitli yöntemlerle güçlendirilerek arka dişler için de uygun hale getirilmiştir. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yapışıtırılan dolgu malzemesi ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası aynı seans yapılabilir.
Diş Dolguları Çürük nedeni ile madde kaybına uğramış dişlerin, çürük temizlendikten sonra çeşitli materyaller ile doldurularak, dişin işlevlerini yerine getirmesini sağlamak amacı ile yapılan tedavilerdir. Diş dolgusu işlemi öncesinde hekiminiz gerek görürse lokal anestezi uygular. Uyuşukluk 2-6 saat sürebilir. Çok düşük oranda da olsa kullanılan materyale karşı hastada reaksiyon gelişebilir. Tedavi sırasında yumuşak dokuda zedelenme olabilir. Yapılan işlem sonrasında herhangi bir rahatsızlığınız olursa (şiddetli ağrı, gıda birikimi, sivri veya pürüzlü kalan alan, yükseklik v.b.) hekiminize bildiriniz. Girişim sonrası ağrı veya hassasiyet ortaya çıkabilir ve bir süre devam edebilir. Tedavi bittikten sonra hekiminizin önerilerine uymanız tedavinin başarısını arttıracaktır. Yapılan dolguların başarısı dişin yapısına, kişinin ağız bakım alışkanlıklarına ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. 18 Dişlerdeki harabiyete göre hekiminiz size aşağıda anlatılacak olan tedavi ve dolgu seçeneklerinden birini önerecektir.

Porselen Dolgu

Porselen inlay-onlay dolgular laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Büyük dolgu gerektiren dişlerde kompozit yada amalgam dolgu yerine hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle inlay-onlay uygulanabilmektedir. Günümüzde tek seans diş hekimliği olarak adlandırılan CAD-CAM sisitemi ile ,bu dolgular yaklaşık 10 dakika içerinde hazırlanabilmektedir.

 

Ekran Resmi 2019-11-05 01.16.53.png
Ekran Resmi 2019-11-05 01.17.05.png
Ekran Resmi 2019-11-05 01.17.10.png

Nasıl Yapılır ?

Çürük veya eski restorasyon  temizlenip dişte bir kavite meydana getirilir ve bu kaviteden optik ölçü sistemi ile ölçü alınır.Alınan bu ölçü bilgisayar ortamındaki özel bir proğram ile dizayn edilip 3D yazıcıdzki yüksek teknoloji ile üretilmiş bloktan restorasyon kazınır. geldiğinde cilalanmış olan porselen dolgu, kaviteye özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.

Porselen dolgular çok fazla madde kaybı olan ve dişin tümden küçültülerek kuron uygulaması gerektiren durumlarda sağlıklı diş dokusunu korumak amaçlı geliştirilmiştir.Daha estetik ve kullanışlı olduğundan amalgam dolguların yerine tercih edilmektedir.

Mükemmel bir estetik, kenar uyumu ve adaptasyon sağlamaktadırlar.

IPS porselen (Leucide reinforced pressable porcelain) dolgular

 

  • Doku dostu dolgulardır, biyolojik uyumları en yüksek olan malzemelerdir.
     

  • Porselen dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna dokunulmaz. Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu malzemelerdir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için kompozit dolgular gibi de aşınmaz.


Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron(kaplama) yerine tercih edilmelidir

bottom of page