top of page

Protetik Diş Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi, fazla madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonunu ve diş eksikliklerine bağlı olarak kaybedilen dokuların yerine konulmasını sağlayan diş hekimliği alanıdır. Ağız ve çevre dokuların sağlığının bir bütün olarak idame ettirilmesi ve kaybedilen fonksiyon ve estetiğin yeniden kazandırılması esas amaçtır.

Protetik uygulamalar, diş eksikliğinin durumuna göre sabit veya hareketli tedavi seçeneklerini kapsamaktadır.

KRON KAPLAMA

 

Dolgu yapılarak tedavi edilemeyecek kadar büyüklükte diş dokusu kaybı meydana geldiğinde, dişler kron yapılarak restore edilir. Kron (kaplama), dişin tüm yüzeyini kaplayabileceği gibi bazı durumlarda da ¾ veya kısmi olarak dişin etrafını kapsayacak şekilde de yapılabilmektedir.Dişe yapılacak kronun malzemesine ,yerine ve hekimin seçimine göre tek veya 2-3 seansta işlem yapılmaktadır.Kronun üretildiği malzemeye uygun  bir siman ile  dişe yapıştırılır. Kronun üretileceği malzemenin seçimi, estetik beklentiler, biyolojik ve mekanik gerekliliklere bağlı olarak, metal alaşımlar, zirkonyum ve aluminyum destekli porselen, veya tam seramik malzemeler(lityum silikat veya lityum disilikat) kullanılabilir. Klinimizde genellikle tek veya 4 üyeye kadar olan kronlar cad-cam  cerec sistemi ile tek seansta yapılmaktadır(bakınız ,tek seans diş hekimliği). Yine cerec sistemi ile inlay –onlay dolgular,laminate kronlar,implant üstü kronlar  ve köprüler de tek seansta yapılabilmektedir

Ekran Resmi 2019-12-26 01.15.34.png
Ekran Resmi 2019-12-26 01.15.54.png

Özellikle estetiğin önemli olduğu ön dişlerde metal desteksiz porselen kronlarla ( IPS Empress 2, In-ceram, Cercon,e-max) mükemmel sonuçlar elde etmekteyiz. Kalan dişler sabit bir protezi taşıyamayacak zayıf veya yeterli sayıda değil ise  hareketli bölümlü protezler kullanılmaktadır. Bunlar; kroşeli, hassas tutuculu veya overdenture protezler olabilirler. Dişlerin  tamamen kaybedilmesi durumunda , total protez uygulanır. Veya Dental İmplantlar kullanılarak ,farklı alternatif protez çeşitleri de uygulanmaktadır .Çene kemiğine yerleştirilen implantlar , saf titanyum vidalar olup, eksik dişkomşu dişlerin yerine kullanılmaktadır.Eksik dişlere komşu dişlerin kesimi engellenmekte veya hareketli protezini kullanamayan hastalarımıza yeniden sabit bir protez yapma olanağı da sunulmaktadır.

Ekran Resmi 2019-12-26 01.16.10.png
Ekran Resmi 2019-12-26 01.16.16.png

KRON KÖPRÜ

 

Tek veya birden fazla diş eksikliğinde, dişsiz bölgeye komşu dişler küçültülerek, hazırlanan tek parça köprü küçültülen dişler üzerine yapıştırılır ve eksik diş veya dişler yerine konmuş olur. Diş eksikliklerinin giderilmesinde implant yerleştirmek ilk seçeneğimiz olsa da, implant uygulanamayan durumlarda, diş eksikliği köprü yapılarak giderilebilir. Diş eksikliğinin olduğu (ön-arka) bölgeye göre köprünün üretileceği malzeme seçilebilir. Kron yapımında olduğu gibi köprü yapımında da metal, zirkonyum, aluminyum destekli porselen, veya tam seramik malzemeler kullanılabilir .

Ekran Resmi 2019-12-26 01.16.21.png

AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ

 

Basit diş çekikleri,gömülü yirmi yaş dişlerinin ameliyatları, çene kırıkları, kist ve tümör operasyonları,  kök ucu rezeksiyonları,  implant  ameliyatları gibi tüm cerrahi işlemler ve çene eklemi tedavileri kliniklerimiz bünyesinde  yapılmaktadır.Bunun yanı sıra çene eklemi problemlerinin teşhis ve tedavisi de yapılmaktadır.

bottom of page